Ήττα του Αστέρα Τρίπολης από την Ξάνθη με 3-1

Δεν υπάρχουν σχόλια

Σε πολύ δύσκολη θέση βρέθηκε από το δεύτερο λεπτό ο ΑΣΤΕΡΑΣ, καθώς η Ξάνθη προηγήθηκε με γκολ του Βασιλακάκη έπειτα από εκτέλεση κόρνερ.

Το πολύ κακό ξεκίνημα συνεχίστηκε και ο ΑΣΤΕΡΑΣ δέχτηκε και δεύτερο γκολ (14′) σε μια άτυχη στιγμή από σουτ του Younés, η μπάλα κόντραρε, πήρε ύψος και κατέληξε στο βάθος της εστίας του Donnarumma.

Παρά το γεγονός ότι ο ΑΣΤΕΡΑΣ είχε την κατοχή της μπάλας και είχε ευκαιρίες για γκολ, το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με τρίτο γκολ για την γηπεδούχο ομάδα. Στο (31′), ο Lazic με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή έδωσε στην τοπική ομάδα σκορ ασφαλείας από το πρώτο κιόλας ημίχρονο.

Η αντίδραση του ΑΣΤΕΡΑ ήρθε νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο και ο Ιωαννίδης με ωραίο σουτ έξω από την περιοχή μείωσε στο (53′), στο 3-1.

Από εκεί και πέρα η ομάδα προσπάθησε να γίνει πιο επιθετική και να φθάσει και σε άλλο γκολ, αλλά ο προπονητής της Ξάνθης, κάνοντας αλλαγές προσπάθησε να θωρακίσει την άμυνά του και να κλείσει όλους τους χώρους προς την εστία του Živković.

Το τελικό 3-1, άφησε τον ΑΣΤΕΡΑ στους 10 βαθμούς.

Συνθέσεις

ΑΣΤΕΡΑΣ: 90. Donnarumma, 96. Igor (68′ Kώτσιρας), 25. Μπέρτος, 54. Hamdani, 18. Γιαννούλης, 21. Δημούτσος, 13. Τσουκαλάς, 7. Mazza (63′ Chaves), 23. Καλτσάς, 11. Fernandez (46′ Τσιλιανίδης), 10. Ιωαννίδης

Ξάνθη: 20. Živković, 5. Μπαξεβανίδης, 6. De Lucas, 7. Τριάδης (75′ Nieto), 9. Younés, 11. Lucero, 16. Βασιλακάκης (86′ Oρφανίδης Π.), 17. Wallace, 21. Φλίσκας (64′ Χατζητερζόγλου), 22. Lazic, 31. Λισγάρας

Πηγή: asterastripolis.gr