Νίκη για τον Αρκαδικό κόντρα στον Αμύντα

Δεν υπάρχουν σχόλια

Σημαντική νίκη πέτυχε ο Αρκαδικός στην έδρα του Αμύντα όπου και επικράτησε με 58-61 πετυχαίνοντας τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα.

1ο Δεκάλεπτο

Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού οι δύο ομάδες έδωσαν έμφαση στην άμυνα με τον Αρκαδικό να βρίσκει λύσεις και από τα μισά του δεκαλέπτου να έχει μικρό σταθερό προβάδισμα με τους γηπεδούχους να κάνουν ένα μικρό σερί στο φινάλε και να κλείνει το δεκάλεπτο 16-14 και τον Αρκαδικό να βλέπει τον Γαρμπή να μένει εκτός μάχης.

2ο Δεκάλεπτο

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Αρκαδικό να δυσκολεύεται επιθετικά και να δέχεται εύκολα καλάθια επιτρέποντας στους γηπεδούχους να παίρνουν διαφορά 6 πόντων . Στα μέσα του δεκαλέπτου με ένα σερί 5-0 του αρχηγού Γιώργου Κοψαύτη πλησίασε σε απόσταση αναπνοής 26-24  με τους γηπεδούχους να ξεφεύγουν ξανά βρίσκοντας λύσεις από το τρίποντο με τον Αρκαδικό να μην εγκαταλείπει και το ημίχρονο να κλείνει 33-30

Η επανάληψη ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να παλεύουν να πάρουν κεφάλι  χωρίς όμως να τα καταφέρνουν  με το Αμύντα να παίρνει προβάδισμα 5 πόντων και τον Αρκαδικό με δύο τρίποντα στο φινάλε του δεκαλέπτου να ισοφαρίζει σε 45-45

Το τέλος του παιχνιδιού βρήκε τον Αρκαδικό να ξεκινά πολύ δυνατά κάνοντας 5-0 σερί και να ελέγχει το παιχνίδι με τον Αμύντα να προσπαθεί να αντιδράσει και να το πετυχαίνει με τη συμπαράσταση του κοινού του . Ο Αρκαδικό ήταν πιο ψύχραιμος στο φινάλε και πήρε το ροζ φύλλο της αναμέτρησης με 58-61.

Δεκάλεπτα: 16-14, 33-30, 45-45, 58-61

Αμύντας: Ζούπας 2, Αγγελόπουλος 12, Τοπάλης 3, Διαμαντόπουλος 12, Κουκούνιας 1, Βαρδιάνος 3, Μανθράι , Μπάρμπας 13, Βογιατζής 5, Καμπούρης 4.

Αρκαδικός: Καραμαλέγκος 19, Πίνης 5, Τσακαλέρης 2, Κουρέπης 7, Κοψαύτης 14, Τσέλος, Σπυριδάκης, Τζατζάς, Ναούμης 8, Γαρμπής, Απέργης, Τζουγγαράκης 6.

Πηγή: arcadikosbc.gr