33ος Αυθεντικός Μαραθώνιος

Δεν υπάρχουν σχόλια

Γιορτινή ατμόσφαιρα την Κυριακή στην Αθήνα, που υποδέχτηκε στο Καλλιμάρμαρο τους δρομείς του 33ου Αυθεντικού Μαραθωνίου, αλλά και κάθε δρομέα που πήρε μέρος στις παράλληλες διαδρομές στο κέντρο της πόλης. Οι τερματισμοί των μαραθωνοδρόμων ολοκληρώθηκαν και οι δρόμοι της μαραθώνιας διαδρομής που είχαν κλείσει για τις ανάγκες της διοργάνωσης, δόθηκαν στην κυκλοφορία.

Εντυπωσιακές ήταν φέτος οι συμμετοχές που έφθασαν στο σύνολο, τις 43.000, ενώ για πρώτη φορά υπήρξε και απογευματινή διαδρομή των 5 χιλιομέτρων.

Μεγάλος νικητής του φετινού 33ου Αυθεντικού Μαραθωνίου, ο Χριστόφορος Μερούσης με χρόνο δύο ώρες 21 λεπτά και 22 δεύτερα. Δεύτερος ο Δημήτρης Θεοδωρακάκος και τρίτος ο Δημοσθένης Ευαγγελίδης.

Στις παράλληλες διαδρομές στο κέντρο της Αθήνας, ο Κώστας Γκελαούζος ήταν ο πρώτος στον αγώνα των 10 χιλιομέτρων και η Αναστασία Καρακατσάνη, από τις γυναίκες. Ο Χρήστος Καλλίας και η Αναστασία Μαρινάκου στα 5 χιλιόμετρα.

“Ο Μαραθώνιος είναι ορόσημο, είναι καμάρι για την Αθήνα. Οι δρόμοι πλημμύρισαν χαμόγελα. Και του χρόνου” σημείωσε σε ανάρτησή του στο twitter ο δήμαρχος Αθηναίων Γιώργος Καμίνης.

akoma-termatizoun-1024x576 athens-marathon-the-authentic-jersey 11947527_937315409681427_2567819041804065258_n marathon-pateritses termatismos-skoteinh-1024x576